Sernik latte macchiato powstał z inspiracji mlecznym napojem o tej samej nazwie, który przygotowuje się przez powolne dolanie espresso do gorącego, spienionego mleka, tworząc trzy warstwy: mleko, kawę i mleczną piankę. Latte macchiato podawane jest zazwyczaj w przezroczystej szklance, w której ładnie wyeksponowane są wspomniane warstwy napoju. Dla wielbicieli słodkiej kawy, napój można dosłodzić do smaku, a pianę udekorować kakao, cynamonem lub startą czekoladą.
Sernik przypomina latte macchiato wyglądem i smakiem. Składa się z trzech warstw: dwóch twarogowych - sernikowej i kawowej, oraz bitej śmietany, a także cienkiego spodu biszkoptowego, który ułatwia porcjowanie ciasta i nadaje mu bardziej kawowego charakteru, gdyż ma w swoim składzie esencję kawy.
Przepis jest do wykorzystania w tortownicy o średnicy 18cm.
Sernik latte macchiato bez pieczenia
Składniki:
SPÓD
12 sztuk okrągłych biszkoptów (lub 60g innych biszkoptów)
40g masła
2 łyżeczki naparu z kawy
NAPAR KAWOWY
4 łyżeczki kawy rozpuszczalnej
4 łyżki gorącej wody
MASA SEROWA
550g gęstego twarogu z wiaderka lub twarogu trzykrotnie zmielonego
250g śmietanki 30%
4 łyżki cukru pudru
1 łyżeczka cukru wanilinowego
3 łyżeczki żelatyny
3 łyżki wody
BITA ŚMIETANA
150g śmietanki 30%
1 łyżka cukru pudru
0,5 łyżeczki żelatyny
1 łyżka wody
Wykonanie:
NAPAR KAWOWY
- z kawy i wody przygotować napar, pozostawić do ostudzenia
SPÓD
- tortownicę wyłożyć papierem do pieczenia
- biszkopty rozdrobnić na piasek, masło rozpuścić i dodać do biszkoptów, wymieszać, dolać 2 łyżeczki naparu kawowego, ponownie wymieszać i wyłożyć na spód tortownicy (jeśli będzie się za bardzo kleić, można zrobić to dłonią lub łyżeczką zamoczoną w zimnej wodzie), schłodzić
MASA SEROWA
- żelatynę rozpuścić w zimnej wodzie, gdy napęcznieje, podgrzać krótko w kuchence mikrofalowej, pozostawić do lekkiego ostudzenia
- twaróg zmiksować z cukrem
- zimną śmietankę ubić na sztywno, dodać do twarogu, wymieszać łyżką do połączenia się składników
- do żelatyny dodać 1-2 łyżki masy, dokładnie wymieszać, wlać ją do reszty masy, krótko zmiksować
- masę podzielić na dwie równe części, do jednej dodać cukier wanilinowy, krótko wymieszać/zmiksować, do drugiej wlać pozostały napar kawowy, również wymieszać do uzyskania jednolitej masy
- na spód z biszkoptów wyłożyć białą masę twarogową, wyrównać i schłodzić 20-30 minut w lodówce
- po tym czasie wyłożyć masę kawową, wyrównać i ponownie schłodzić
BITA ŚMIETANA
- gdy masa z wierzchu lekko stężeje, ubić zimną śmietankę, pod koniec dodając cukier puder
- żelatynę rozpuścić w łyżce wody, gdy napęcznieje, podgrzać w kuchence mikrofalowej, chwilę ostudzić
- do żelatyny dodać 1-2 łyżki ubitej śmietanki, wymieszać, wlać do bitej śmietany, krótko zmiksować
- bitą śmietanę wyłożyć na wierzch sernika, tworząc łyżką okręgi, aby powstała nieregularna powierzchnia, która ma przypominać mleczną piankę na latte macchiato
- całość ponownie schłodzić, najlepiej przez całą noc
Sernik latte macchiato bez pieczenia zaspokoi swoim smakiem i aromatem niejednego kawosza. Warstwa biszkoptów na spodzie ma nieco gorzki, kawowy smak, biała masa serowa jest lekko słodka z aromatem waniliowym, a warstwa ciemna - mocno kawowa. Całość uzupełnia delikatna bita śmietana. Sernik ma lekką, kremową konsystencję, dobrze się porcjuje, zachowując w przekroju warstwy charakterystyczne dla napoju latte macchiato.
wygląda cudownie!:) kawowe smaki uwielbiam!:)
OdpowiedzUsuńBardzo apetyczny:)
OdpowiedzUsuńale cudo :)
OdpowiedzUsuńMuszę wypróbować przepis :) Na pewno smak niesamowity, a wygląda świetnie - faktycznie jak szklanka late macchiato :)
OdpowiedzUsuńIdealny !!!!!!! Jak Twoja kawa :)
OdpowiedzUsuńJestem uzalezniona od kawy. To ciasto musze zrobic!
OdpowiedzUsuńWitam, nie mogłam się powstrzymać, i zgapiłam od Cb sernik, zapraszam na oględziny ;)
OdpowiedzUsuńhttp://kuchenne-czarymary.blogspot.com/2014/05/sernik-na-zimno-czyli-serowe-latte.html
wygląda obłędnie :)
OdpowiedzUsuńKurcze, ale mam ochotę go przetestować :)
OdpowiedzUsuńobłędnie wygląda :)
OdpowiedzUsuńulala a ja właśnie miałam ograniczyć słodkie :) ale co tam
OdpowiedzUsuńSwietny przepis :) Prosty, szybki i pyszny. Wszystkim smakowało. Sam wyglad juz zacheca do smacznej degustacji ;)
OdpowiedzUsuńDziękuję za miłe słowa i polecam się na przyszłość ;)
UsuńNa tortownicę o jakiej średnicy jest ten przepis?
OdpowiedzUsuńTortownica o średnicy 18cm.
UsuńPrzecież to malenstwo :o
UsuńAle zawsze można podwoić składniki :)
UsuńWygląda obłędnie i pewnie też tak smakuje. Pychota😋😋😋😋😋
OdpowiedzUsuńTen komentarz został usunięty przez autora.
OdpowiedzUsuńPrzepyszny! Polecam :p
OdpowiedzUsuńciasto pyszne ale nie wiem dlaczego mimo iż całą noc trzymałam w lodówce ciasto się rozpływa ale w smaku rewelacja...
OdpowiedzUsuńNajprawdopodobniej zawiniła żelatyna - albo coś z nią było nie tak, albo została za mocno podgrzana (wtedy traci właściwości żelujące) lub źle połączyła się z masą. Cieszę się, że smakowo wyszło ok. Pozdrawiam :-)
UsuńPrzymierzam się do wypróbowania Twojego przepisu. Napisałaś, że żelatynę "podgrzać krótko w kuchence mikrofalowej". Nie posiadam mikrofalówki, więc pytam czy delikatnie na ogniu mogę czy lepiej w kąpieli wodnej?
OdpowiedzUsuńWażne jest, aby żelatyna się nie zagotowała, a jedynie zagrzała/rozpuściła, więc kąpiel wodna jest zdecydowanie bezpieczniejsza. Pozdrawiam.
UsuńDziękuję. Pozdrawiam
UsuńMmm może zrobię, oby poszło w cycki ;)
OdpowiedzUsuńna pewno ;)
UsuńMmm, to jest zdecydowanie coś dla mnie :)
OdpowiedzUsuńW ogóle to oglądam Twoje serniki właśnie, i tak bardzo mi się jakiegoś chce... ;)
Ja uwielbiam serniki, więc polecam Ci wypróbować jakiś ;)
UsuńWygląda super! :) Aczkolwiek mimo iż jest bez pieczenia to widzę, że jest z tym trochę zabawy jeśli dobrze odczytałam podany przepis :P
OdpowiedzUsuńSerniki na zimno składające się z kilku warstw są zazwyczaj pracochłonne, ale efekt końcowy wynagradza pracę włożoną w przygotowanie ;)
UsuńMam pytanie,czy zamiast twarogubmoge uzyc serka maSCARPONE?
OdpowiedzUsuńMascarpone ma inną konsystencję, radziłabym więc użyć twarogu. Sernik oczywiście wyjdzie i z użyciem mascarpone, ale efekt końcowy na pewno będzie inny.
Usuńczy Inka nadaje sie do tego ciasta? Niestety większą część pożrą kilkulatki więc normalna kawa raczej nie jest wskazana...wiem, że to nie będzie to samo ale nigdy nie zastepowałam kawy Inką i dlatego pytam:)
OdpowiedzUsuńTrudno mi powiedzieć, bo nie pijam kawy Inki i nie wykorzystywałam jej w żadnym przepisie. Jeżeli ciasto ma być przeznaczone dla dzieci, warstwę kawową można zastąpić np. czekoladową, zamieniając napar kawowy na czekoladę.
Usuńproszę powiedzieć bo w każdym przepisie ze śmietaną podaje ją pani w g np,250g, śmietanki(jak to przeliczyć na ml?0 czy jest to tyle samo co 250ml?
OdpowiedzUsuń250ml śmietanki 30% to około 260g, więc różnica jest na tyle niewielka, że bez użycia wagi, można odmierzyć potrzebną śmietankę miarką na mililitry.
Usuńwitam mam pytanie czy zmnias sera mozna dodac maskarpone?
OdpowiedzUsuńTakie pytanie padło już w komentarzach. Polecam twaróg, najlepiej gęsty z wiaderka, serek mascarpone jest bardziej tłusty i ma inną konsystencję, więc sernik nie wyjdzie tak delikatny :)
Usuńwitam, czy średnica tortownicy to 18 cm (strasznie mała) ? mam ochotę zrobić ciacho.
OdpowiedzUsuńTak, średnica tortownicy to 18cm. Dla mnie nie jest mała, bo ciągle przygotowuję jakieś ciasta, więc nie robię ich nigdy w dużych blachach. Jeśli będzie jakiś problem z przeliczeniem składników na odpowiednią formę, zapraszam do kontaktu mailowego, pomogę :)
UsuńJa bym zamienił cukier wanilinowy na waniliowy :)
OdpowiedzUsuńJak najbardziej można, sama od dłuższego czasu używam już tylko robionego w domu cukru waniliowego, ale nie każdy ma do takiego dostęp :)
UsuńSzkoda, że dzisiaj już zrobiłam inny sernik na zimno. Ale na pewno wypróbuję i ten przepis, bo latte macchiato to moja ulubiona kawa
OdpowiedzUsuńFajny przepis. Miałabym tylko probę jakby mogła Pani podawać proporcje na większe tortownice.
OdpowiedzUsuńCiasta przygotowuję zazwyczaj w niezbyt dużych formach i nie przeliczam proporcji składników z gotowych przepisów na większe blachy, bo większość receptur na blogu jest autorska. Zachęcam jednak do kontaktu ze mną drogą mailową (adres znajduje się u góry strony po prawej stronie pod ikonką z @), chętnie pomogę przeliczyć proporcje składników konkretnych przepisów na większe formy.
UsuńPozdrawiam.
Szkoda ze napar z rozpuszczalnej.... a nie prawdziwej :(
OdpowiedzUsuńA kto Ci broni użyć kawy prawdziwej??
UsuńTo ciasto jest jednym z moich najbardziej ulubionych i na pewno wypróbuje też ten przepis. Z reguły robi się je podczas lata ale ja tam je lubię przez cały rok. Jak dla mnie najlepiej smakuje z cienką galaretką wiśniową lub kawałkami owoców takich jak maliny, ananas czy kiwi. Sama robię taki prosty http://www.open-youweb.com/jak-zrobic-pyszny-sernik-na-zimno/ ale jak kto lubi, też warto spróbować. A może ktoś robił sernik na zimno z granatem lub liczi ?
OdpowiedzUsuńWłaśnie się chłodzi, użyłam większej firmy, ale robię go na próbę, plus jestem w ciąży i chciałam go spróbować zrobić i koniec kropka - hihi,hormony. Bardzo dziękuję za przepis
OdpowiedzUsuńA ja dziękuję za miły komentarz, życzę zdrowia i wspaniałego maluszka :)
UsuńSerniczek wygląda przepysznie :). Mam jedno pytanie; jak przeliczyć gramy na mililitry?
OdpowiedzUsuńJeśli chodzi o przeliczenie śmietanki z gramów na mililitry, można użyć podobnej ilości w mililitrach, różnica między gramami a mililitrami jest niewielka i nie wpłynie na efekt końcowy.
UsuńDziękuję za odpowiedź, teraz na pewno zrobię serniczek :)
UsuńWitam! Mam pytanie, czy podczas gdy masa twarogowa schładza się w lodówce masę kawową również trzymamy w lodówce czy nie ma to większego znaczenia? Pozdrawiam!
OdpowiedzUsuńSernik pyszny (jak ktoś lubi kawę),robi się szybko i szybko się go zjada, polecam tym którzy jeszcze go nie robili.
OdpowiedzUsuńKawowego sernika jeszcze nigdy nie próbowałam. Z pewnością wykorzystam przepis :)
OdpowiedzUsuńMam pytanie, czy podczas gdy masa twarogowa schładza się w lodówce masę kawową również trzymamy w lodówce czy nie ma to większego znaczenia?
OdpowiedzUsuńNie należy jej chłodzić, bo będzie zastygać dopiero po wyłożeniu na poprzednią schłodzoną warstwę.
UsuńDo jakiego syopnia ogrzac zelatyne na kuchence? Nie mam mikrofali :(
OdpowiedzUsuńPolecam więc podgrzać ją nie bezpośrednio na palniku, tylko w tzw. kąpieli wodnej, czyli miseczkę z żelatyną ustawić na rondelku z gotującą się, parującą wodą i mieszając, doprowadzić do rozpuszczenia się żelatyny. Żelatyna powinna być rozpuszczona i całkowicie płynna, nie może się jednak zagotować, gdyż wtedy straci swoje właściwości żelujące.
Usuńpolecam, super przepis
OdpowiedzUsuń