Szarlotka z budyniem to ciasto, które zaproponować można wielbicielom tego ostatniego, ale i smakosze jabłek będą zadowoleni, bo jest ich w cieście sporo. Ciasto kruche urozmaiciłam ukochanym przeze mnie cynamonem, jeśli za nim nie przepadacie - możecie pominąć ten składnik przy przygotowaniach. Przepis jest do wykorzystania w formie o wymiarach 24x24cm lub niewiele mniejszej/większej. Polecam również przepis na jabłecznik z dużą ilością jabłek.
Szarlotka z budyniem
Składniki:
CIASTO
350g mąki pszennej
150g masła
70g cukru pudru
2 żółtka
2 łyżki cynamonu
MASA JABŁKOWA
500g startych jabłek
2 łyżki cukru pudru
1-2 łyżki mąki ziemniaczanej
MASA BUDYNIOWA
2 opakowania budyniu śmietankowego lub waniliowego
750ml mleka
Wykonanie:
- mąkę przesiać, dodać cukier i cynamon, składniki pomieszać razem
- zimne masło posiekać z powyższymi składnikami, dodać żółtka i szybko zagnieść ciasto
- gotowe ciasto kruche podzielić na dwie części, obie schłodzić 30 minut w lodówce
- jedną część ciasta wyłożyć na spód formy przykryty papierem do pieczenia, nakłuć widelcem i podpiec przez 10 minut w 200 stopniach
- jeżeli używamy jabłek ze słoika, wystarczy przełożyć je do miski i wymieszać z cukrem i mąką ziemniaczaną - całe jabłka należy zetrzeć na tarce i podsmażyć na małym ogniu w celu odparowania soku
- masę jabłkową przełożyć na przestudzone ciasto, wyrównać
- ugotować budyń, gorący wylać na rozsmarowaną na cieście masę jabłkową, wyrównać łyżką
- drugą część ciasta podsypując mąką rozwałkować na placek trochę większy niż forma i wyłożyć na warstwę budyniową, przyklejając ciasto do brzegów formy tak, by budyń znalazł się pod spodem i nie wypłynął podczas pieczenia
- ciasto delikatnie nakłuć widelcem, piec w 190-200 stopniach przez 50-60 minut
- po upieczeniu ciasto przestudzić i posypać cukrem pudrem
jakie wymiary blachy?
OdpowiedzUsuńWymiary podałam nad pierwszym zdjęciem w poście: 24x24cm.
OdpowiedzUsuńooo, robię szarlotkę z budyniem i uwielbiam jej smak, ale moja niestety nie wygląda tak fajnie :) muszę wykorzystać Twój sposób :)
OdpowiedzUsuńBerniko, Twoja szarlotka wygląda rewelacyjnie! mogłabym takie ciacho jeść na śniadanie, obiad i kolacje i jeszcze pomiędzy :)))
OdpowiedzUsuńPozdrawiam :)
Pięknie się prezentuje. Bardzo smacznie.
OdpowiedzUsuńZ budyniem na pewno smakuje bosko.
Pozdrawiam :)
bardzo ciekawa szarlotka, takiej jeszcze nie piekłam:)
OdpowiedzUsuńmożna użyc jakbłek w sloiku?
OdpowiedzUsuńTak.
Usuńmoja niestety nie wyszła taka ładna
OdpowiedzUsuńnie wiem co zrobiłam źle wszystko robiłam jak w przepisie a wyszedł mi taki jakiś do kitu niby w smaku dobry ale wygląd :-)
OdpowiedzUsuńMoże następnym razem wyjdzie mi lepsza
Najważniejsze, że smakuje :-) A co wyszło nie tak, jeśli chodzi o wygląd?
UsuńJeśli chodzi o masę jabłkową w przepisie jest cukier puder i mąka ziemniaczana a w sposobie wykonania nie ma tych składników. Jak ma byc? Dodajemy czy nie?
OdpowiedzUsuńProszę przeczytać uważnie, oto cytat ze sposobu wykonania szarlotki: "jeżeli używamy jabłek ze słoika, wystarczy przełożyć je do miski i wymieszać z cukrem i mąką ziemniaczaną - całe jabłka należy zetrzeć na tarce i podsmażyć na małym ogniu w celu odparowania soku". Dodam, że do tych podsmażonych jabłek po ostudzeniu również należy dodać mąkę i cukier, jak do tych ze słoika.
UsuńSmakuje, tak jak wygląda - nieziemsko!
OdpowiedzUsuńa całą blachę razem z bokami wyłożyć papierem do pieczenia czy tylko spód? Ten budyń i jabłka nie spalą się przy bokach podczas pieczenia?
OdpowiedzUsuńNajlepiej całą blachę wyłożyć papierem.
UsuńMi coś ciasto nie wyszło za bardzo
OdpowiedzUsuńHej! Dziekuje za fajny przepis.
OdpowiedzUsuńW Twoim przepisie jest 750 ml mleka a ja "niechcacy" (czyli według opakowania budyniu, Winiary) dałam 1 litr do dwóch opakowań...A przecież WIEM że mnie mleko trzeba bylo dac aby budyń miał gęściejszą konsystencję do ciasta!
Ciasto jest upieczone...i "wygląda" na to że wszystko w porządku ale boje sie ze jak przekroje to budyn sie rozplynie...
Masz jakies doswiadczenie z tym?
Moze bedzie OK? :)
Trudno powiedzieć, bo wiele zależy od rodzaju (firmy) budyniu. Jeśli obawiasz się, że budyń np. będzie wyciekał, może najpierw schłodź szarlotkę w lodówce, a dopiero potem poporcjuj? Życzę powodzenia i smacznego :)
Usuń