Bardzo lubię serniki przygotowywane bez pieczenia - można je jeść nie tylko w lecie, choć wtedy najlepiej smakują z sezonowymi owocami, ale również w każdej innej porze roku, zwłaszcza że obecnie pogodę mamy niezbyt charakterystyczną dla zimy, a więc i z ciastami na zimno możemy poeksperymentować.
Mój łaciaty sernik bez pieczenia to połączenie serka homogenizowanego, mascarpone i śmietanki 30%, uzupełnione o dodatki takie jak czekolada biała i deserowa, a także kakao. Można wszystkie te składniki pomieszać i też wyszedłby smaczny sernik, ja natomiast pobawiłam się w podzielenie tych składników na dwie warstwy - typową dla serników, powstałą z serka homogenizowanego i mascarpone, oraz lżejszą, powstałą z duetu serka i śmietanki 30%. Dla efektu wizualnego część masy została połączona z ciemną czekoladą i kakao, aby nasz sernik uzyskał łaty, a na wierzchu - efekt marmurkowy.
Sernik łaciaty ładnie prezentuje się na talerzu, nie jest mocno słodki,
choć ilość dodanego cukru można śmiało zwiększyć lub zmniejszyć biorąc
pod uwagę własne preferencje w tym temacie. Mój sernik powstał w
tortownicy o średnicy 18cm, z tym, że zabezpieczyłam go od środka
papierem do pieczenia, który wystawał około 1cm ponad brzeg tortownicy,
dlatego śmiało można ten przepis bez zwiększania proporcji wykorzystać w
formie o średnicy 20-21cm.
Sernik łaciaty bez pieczenia
Składniki:
SPÓD
10 herbatników
8 kostek białej czekolady (1/3 tabliczki)
3 łyżki mleka
WARSTWA SEROWA Z MASCARPONE
200g serka homogenizowanego naturalnego
250g mascarpone
3 łyżki cukru pudru
1 łyżka żelatyny
3 łyżki zimnej wody
0,5 szklanki gorącego mleka
8 kostek białej czekolady (1/3 tabliczki)
8 kostek czekolady deserowej (1/3 tabliczki)
WARSTWA SEROWA ZE ŚMIETANKĄ
200g serka homogenizowanego naturalnego
300ml śmietanki 30%
4 łyżki cukru pudru
1 łyżka żelatyny
3 łyżki zimnej wody
0,5 szklanki gorącej wody
1 łyżeczka kakao
Wykonanie:
SPÓD
- herbatniki pokruszyć bardzo drobno (można włożyć je do woreczka i rozgnieść wałkiem)
- czekoladę rozpuścić nad parą wodną, dodać mleko i mieszać do połączenia się składników
- do czekolady dodać pokruszone herbatniki i wymieszać do utworzenia dość zwartej kruszonki
- tortownicę posmarować tłuszczem i wyłożyć papierem do pieczenia (spód i boki)
- masę z herbatników wyłożyć na spód i rozprowadzić łyżeczką tworząc cienką warstwę (jeżeli masa zaczyna się kruszyć, można zamoczyć łyżeczkę w mleku, pomoże to ją rozprowadzić)
- tak przygotowany spód schłodzić w lodówce
WARSTWA SEROWA Z MASCARPONE
- serek przełożyć do miski, dodać cukier puder i wymieszać
- do serka dodać mascarpone, masę dokładnie wymieszać/zmiksować
- żelatynę zalać zimną woda, wymieszać i pozostawić na chwilę do napęcznienia, gdy to nastąpi, wlać do niej gorące mleko i dokładnie wymieszać, pozostawić do ostudzenia, co jakiś czas mieszając
- czekolady rozpuścić osobno nad parą wodną (można oczywiście w kąpieli wodnej lub w kuchence mikrofalowej)
- żelatynę dodać do masy serowej, dokładnie wymieszać
- masę podzielić na 2 części, do jednej dodać lekko ostudzoną czekoladę deserową, do drugiej - białą czekoladę, masy wymieszać
- łyżeczką nakładać masy na przemian na spód z herbatników, gdy zakryjemy całe dno, nakładamy kolejną warstwę w ten sposób, że na biały kleks nakładamy ciemny i na odwrót
- powierzchnię lekko wyrównać, całość schłodzić do zastygnięcia masy 1-2 godziny
WARSTWA SEROWA ZE ŚMIETANKĄ
- śmietankę ubić na sztywno, pod koniec ubijania dodać cukier, następnie dodać serek, wymieszać
- żelatynę zalać zimną wodą, wymieszać i pozostawić na chwilę do napęcznienia, następnie zalać gorącą wodą i dokładnie wymieszać, ostudzić
- ostudzoną żelatynę wlać do masy śmietankowej, dokładnie wymieszać
- 2/3 masy przełożyć na zastygniętą warstwę serową
- do reszty masy dodać łyżeczkę kakao, dokładnie wymieszać
- masę kakaową wyłożyć na wierzch jasnej masy śmietankowej, nóż delikatnie zanurzyć w masie mniej więcej do połowy tortownicy (uważając, żeby nie uszkodzić zastygniętej masy serowej), następnie zatoczyć nim kilka kręgów, dzięki temu masy lekko się zmieszają, tworząc na górze nieregularny marmurkowy wzór
- całość schłodzić w lodówce, najlepiej całą dobę
Wygląda obłędnie! Pozdrawiam :)
OdpowiedzUsuńMasa roboty. No cóż poświęce się i zrobię. :) mam nadzieje że efekt będzie wart czasu.
OdpowiedzUsuńwygląda rewelacyjnie! :)
OdpowiedzUsuńZrobiłam, faktycznie wymaga dużo czasu i cierpliwości ale przepis i efekt super. Warstwa z mascarpone wygrywa wszystko. A zamiast herbatników, których zapomniałam kupić użyłam ciasteczek maślanych, zupełnie przypadkowo wyszedł świetny smak. ;) polecam :)
OdpowiedzUsuńCieszę się bardzo, że przepis przypadł do gustu. Pozdrawiam :)
OdpowiedzUsuńWbrew pozorom wcale nie jest aż tak skomplikowany i pracochlonny jakby się mogło wydawać a smak rewelacyjny .Polecam.
OdpowiedzUsuńpychotka musi być,mam pytanko czy zamiast serka mascarpone można dodac inny serek np.sernikow?
OdpowiedzUsuńWarstwa serowa to połączenie mascarpone z serkiem homogenizowanym, można śmiało wykonać ją w całości z serka homogenizowanego lub połączyć z twarogiem z wiaderka. Smak będzie na pewno trochę inny, ale myślę, że również wyborny :)
OdpowiedzUsuńDziekuje,mozna wiedzieć ile tego twarogu z wiaderka potrzeba?
OdpowiedzUsuńIlość mascarpone wystarczy zastąpić taką samą ilością innego serka, więc 250g. Pozdrawiam.
OdpowiedzUsuńNic nie jest w stanie zastapic tego pysznego serka jakim jest mascarpone, po prostu jest boski !
UsuńJa też bym nie zamieniała na inny, ale być może ktoś z jakiegoś powodu nie może go użyć :)
UsuńDziekuje i również pozdrawiam,czy można zwiekszyc ilość cukru pudru i ile żeby było słodsze bo twarog z wiaderka wogole nie jest slodki?a zelatyny dodac tyle czy więcej chodzi o to czy nie będzie za rzadka masa?bardzo spodobal mi się ten przepis nie mogę się doczekać kiedy zrobie te pyszne ciasto;.
OdpowiedzUsuńJeśli chodzi o żelatynę, proporcji nie trzeba zmieniać, spokojnie podana ilość zwiąże masę. Co do ilości cukru, serek mascarpone nie jest aż tak słodki w smaku, więc zamiana na twaróg sernikowy nie wymaga dodania dużo większej ilości cukru. Proponuję podczas słodzenia spróbować masę i dopasować ilość cukru do własnych preferencji smakowych :)
OdpowiedzUsuńDziekuje za tak szybko odpowiedz,polece te ciasto znajomym i pani strone ze smakołykami,pozdrawiam cieplutko;.
OdpowiedzUsuńMogla by pani jeszcze na jedne pytanie odpisac jaki twarog do serników najlepszy by się nadal do teg ciasta chodzi mi o jakiej firmy?
OdpowiedzUsuńUżyj mascarpone. A nie jakiś z wiaderka.
UsuńDo sernika bez pieczenia każdy twaróg sernikowy z wiaderka się sprawdzi, warto jedynie przeczytać skład na opakowaniu, gdyż niektóre twarogi mają już w składzie cukier i trzeba wtedy zmniejszyć jego ilość w składnikach ciasta. Osobiście korzystam z twarogu sernikowego Pilos z Lidla, nie ma on dodatku cukru i nadaje się również do serników pieczonych.
OdpowiedzUsuńMożna też zrobić jak zebrę,jest też ciekawy efekt.
OdpowiedzUsuńDowolność w kolejności lub sposobie układania/mieszania mas jest duża i na pewno za każdym razem wyjdzie inny, ciekawy efekt :)
UsuńJakiego serka homogenizowanego naturalnego Pani użyła? Jakiej firmy?
OdpowiedzUsuńTak szczerze to nie pamiętam, jakiego użyłam, ale każdy powinien się sprawdzić.
UsuńCiasto pięknie wygląda nie mogę się doczekać aż je zrobię 😋😋😋😋😋
OdpowiedzUsuńLubię wyzwania super efekt i super przepis zrobię go już w najbliższy weekend :)
OdpowiedzUsuńPolecam :)
UsuńZrobię w piątek, ale doczekać juz się nie mogę ��
OdpowiedzUsuńZrobiony! Chłodzi się. Roboty dużo, ale mam nadzieję, że było warto.
OdpowiedzUsuńWczoraj zakasałam rękawy i zrobiłam. Ja i moje umiejętności kulinarne sięgamy poziomu parteru jednakże o dziwo wyszedł wyśmienity! Przepis świetny! Polecam każdemu!
OdpowiedzUsuńCieszę się i dziękuję za komentarz :)
UsuńNa jak dużą formę jest to ciasto?
OdpowiedzUsuńAby był tak wysoki, jak na zdjęciach, należy go zrobić w tortownicy o średnicy 18cm z wysokim brzegiem (lub podwyższonym papierem do pieczenia), lub nieco niższy - w formie o średnicy 21cm.
UsuńSzkoda, że większość przepisów jest na tak małą blaszkę. Ciasta są pyszne i w takiej małej ilości aż szkoda je piec, bo ani się człowiek nie obejrzy a już nie ma ani kawałka.
OdpowiedzUsuńU mnie ze względu na blog są ciągle jakieś ciasta w domu, więc staram się nie piec ich w jakichś wielkich formach. Można jednak przeliczyć proporcje na większą blachę, a w razie problemów z tym - zapraszam do napisania maila (w zakładce Kontakt jest adres), chętnie pomogę :)
UsuńWygląda pięknie,jestem łasuchem i takie smakołyki raczej długo nie mieszkają w mojej lodówce :) Myślę ,że dzisiaj zrobię takie cudo :)
OdpowiedzUsuńBardzo proszę o szybką odpowiedź! ;) czy zamiast serka homogenizowanego mozna użyc serek homogenizowany z Danio waniliowy ? czy zepsuje on cały smak :( nigdzie nie mogłam znalesc naturalnego :(
OdpowiedzUsuńJak najbardziej można wykorzystać serek homogenizowany waniliowy, z tym, że najprawdopodobniej będzie trzeba zmniejszyć ilość cukru pudru w przepisie, gdyż takie serki są już słodzone (proszę sprawdzić smak masy podczas przygotowań).
Usuńdziękuje :) oby tylko nie zepsuł smaku....
OdpowiedzUsuńNa pewno sernik będzie smakował trochę inaczej, bo w moim przepisie nie ma wanilii, ale powinno wyjść równie smacznie :)
UsuńWitam. Planuje zrobić córce sernik na mikołaja, ale ciężko dostać w mojej miejscowości serek homogenizowany naturalny :( w sklepie jest Bieluch serek pasteryzowany, może być, czy to już inna bajka :) widziałam jeszcze w biedronce Tutti naturalny.
OdpowiedzUsuńDawno nie jadłam serka Bieluch i nie kojarzę, jaką dokładnie ma konsystencję, natomiast z tego, co pamiętam, serek Tutti jest homogenizowany i powinien jak najbardziej się sprawdzić. Pozdrawiam :)
UsuńDziękuje, napiszę jak wyszedł. Pozdrawiam
OdpowiedzUsuńA gdyby dodać serek honogenicowany waniliowy zamiast naturalny? Próbował ktoś?
OdpowiedzUsuńJa nie próbowałam, ale myślę, że to kwestia gustu - jeśli ktoś lubi smak waniliowy, możliwe, że sernik z nim też takiej osobie posmakuje. Proponuję tylko zmniejszyć ilość cukru lub całkiem go pominąć.
UsuńJa postępować w tym przepisie z żelatyna w listach, muszę użyć takiej, bo innej nie ma w sklepach
OdpowiedzUsuńŻelatynę w listkach należy namoczyć w sporej ilości wody, pozostawić do napęcznienia, lekko odcisnąć i podgrzać, np. w kuchence mikrofalowej, żeby się rozpuściła. W przepisie żelatynę zalewa się gorącą wodą/mlekiem, przy listkach można pominąć ten etap, należy jednak sprawdzić, ile po odciśnięciu i podgrzaniu żelatyny w listkach otrzymamy płynu. Jeśli sporo mniej, niż w przepisie, należy dodać tyle gorącej wody, aby uzyskać taką samą ilość. Sposób łączenia żelatyny z masą będzie taki sam, jak w przepisie.
UsuńTrudno mi podać przelicznik, ile dokładnie listków należy użyć, gdyż nie korzystam z takiej formy żelatyny. Spotkałam się z informacją, że jeden listek, to jedna łyżeczka, ale żelatyna w listkach może mieć różną moc, warto zapoznać się więc z tym, co jest napisane na jej opakowaniu.
Jaki rozmiar tortownicy?
OdpowiedzUsuńWysoka tortownica o średnicy 18cm lub 20cm o standardowej wysokości.
UsuńMarii 17stycznia 2015
OdpowiedzUsuńdelikates bardzo dobry,jeśli ktoś lubi piec ciasta ,to nie ma wielkiej pracy,ale za to smak rewelacyjny ,polecam...
wspanialy wczoraj zrobilam a dzisiaj jedlismy do kawki balam sie ze bedzie pracochlonny ale tylko wyglada skomplikowanie ,pozdrawiam serdecznie bede probowac innych twoich przepisow brygida.
OdpowiedzUsuńCieszę się, że sernik smakował i polecam się na przyszłość :)
UsuńSernik wygląda cudownie :) Też wolę te bez pieczenia. Zapisuję do ulubionych ;) i na pewno zrobię na Święta dla spragnionej słodyczy rodzinki.
OdpowiedzUsuńDziękuję i mam nadzieję, że sernik zadowoli podniebienia :)
UsuńBardzo dziękuję za te wszystkie wspaniałości bez pieczenia,oczy same jedzą już na wstępie,!
OdpowiedzUsuńJak to miło,że są osoby mające nie tylko talent, ale i chęci do podzielenia się wiedzą z innymi!
starsza pani
Dziękuję bardzo za miłe słowa i pozdrawiam :)
UsuńZ inspiracji tym przepisem zrobiłam serniczek na Święta (nieco go zmodyfikowałąm, uprościłam wykonanie). Komentarz rodzinki był jednomyślny: mistrzostwo świata! Dziękuję! Następny będzie Latte Macchiato! :) Pozdrawiam i będę tu często zaglądać.
OdpowiedzUsuńCieszę się, że mogłam zainspirować i zapraszam do korzystania z innych przepisów. Pozdrawiam :)
UsuńWyglada przepieknie i zapewne tak tez smakuje. Przepis na pewno wyprobuje i bede tu zagladac czesciej po inne inspiracje. Pozdrawiam serdecznie
OdpowiedzUsuńJaka cena wyjdzie wszystkich produktow na te ciasto ?
OdpowiedzUsuńTrudno powiedzieć, zależy jakie produkty zostaną wykorzystane, poza tym ciężko wyliczać cenę dla produktów dodawanych w niedużych ilościach, jak 1 łyżka żelatyny, kakao czy kilka łyżek cukru.
UsuńMożesz opisać dokładniej o co chodzi z tym "j, nóż delikatnie zanurzyć w masie mniej więcej do połowy tortownicy (uważając, żeby nie uszkodzić zastygniętej masy serowej), następnie zatoczyć nim kilka kręgów, " :) Nie rozumiem jak zmieszać te dwie warstwy, by wyszło jak u Ciebie :)
OdpowiedzUsuńNa białą warstwę wylać tę kakaową i rozsmarować?
O co chodzi z tym wbijaniem noża? :)
Pozdrawiam.
Wykładasz białą masę, na nią ciemną, a potem wkładasz do masy nóż (tylko delikatnie, bo mniej więcej w połowie tortownicy jest już zastygnięta dolna masa i nie chcemy jej zepsuć) i kilka razy ruszasz nim, tak jak się miesza herbatę ;)
UsuńŚwietnie wygląda ten sernik. A mascarpone uwielbiam :)
OdpowiedzUsuńPrzepis ciekawy, smak obłędny! Wykonałam to ciasto na przyjazd gości, ale nie wyszedł mi idealnie - coś tam gotuję/piekę na co dzień, ale musiałam popełnić przy tym cieście jakieś błędy i proszę o pomoc:
OdpowiedzUsuń1. spód z herbatników rozmiękł, zrobiła się nieapetyczna mazia
2. cały sernik jest leciutko lejący - może żelatyna nawaliła? ;-)
3. wyłożyłam spód i boki tortownicy papierem do pieczenia i boki przykleiły się do papieru, że nie mogłam estetycznie wyjąć i podać ciasta.
Jeśli chodzi o spód z herbatników, prawdopodobnie na jego rozmięknięcie wpłynęło niezbyt dobre ścięcie się masy, gdyż normalnie tylko lekko mięknie.
UsuńNa nieprawidłowe ścięcie się masy mogła wpłynąć żelatyna (jej rodzaj lub brak świeżości), ale też dobór składników czy sposób wykonania. Następnym razem proponuję dodać jej nieco więcej, gdyż na odległość trudno jest mi odnieść się do tego, co naprawdę zawiniło.
Formę do ciast na zimno zawsze wykładam papierem do pieczenia. Jeśli jest to forma ze zdejmowalną obręczą, osobno daję papier na spód, wypuszczając go poza obręcz, a osobno docinam pasek na boki formy i przyklejam go za pomocą masła tak, żeby równo przylegał, a ciasto wyglądało po zdjęciu równo i estetycznie. Zazwyczaj nie mam problemu z odklejeniem się papieru od ciasta, więc podejrzewam że boki przykleiły się do papieru dlatego, że masa nie była odpowiednio ścięta.
Pozdrawiam :)
Dziękuję :)
UsuńIle czekolady do spod a ile do masy i czy do spodu dodajmy mleko w proszku
OdpowiedzUsuńW przepisie nie ma mleka w proszku, a ilość innych składników jest dokładnie opisana.
UsuńMam pytanie o serek homogenizowany. Czy ma to być serek homogenizowany waniliowy czy taki nie slodzony naturalny
OdpowiedzUsuńW przepisie wykorzystałam serek naturalny niesłodzony, jeśli użyje się takiego o smaku waniliowym, należy zmniejszyć ilość cukru lub całkiem go pominąć.
UsuńWitam. Czy miesza Pani żelatynę z Ciastem łyżka czy mikserem ??? Bo ja zawsze mieszam mikserem i żelatyna gęstnieje po chwili w misce. To może mieć wpływ??
OdpowiedzUsuńNajważniejsze jest, żeby masa i żelatyna miały podobną temperaturę, wtedy żelatyna nie zgęstnieje za szybko, bez względu na sposób mieszania. Dobrym sposobem jest też zahartowanie żelatyny, dodając do niej najpierw po 1-2 łyżki masy, a dopiero potem wymieszać z całością.
UsuńWitam, chciałabym zrobić to ciastko na formie tortownicy 26 cm ile dać wszystkiego zeby nie był płaski. a mam jeszcze jeden problem bo nigdzie u sb nie moge znaleść serka homogenizowanego naturalnego :( pomocy
OdpowiedzUsuńJeśli chodzi o tortownicę o średnicy 26cm, użyłabym do niej o 3/4 więcej składników, czyli np. zamiast 300ml śmietanki wykorzystałabym 525ml. Serek homogenizowany naturalny można zamienić na waniliowy i zmniejszyć wtedy ilość dodanego do masy cukru lub go pominąć.
Usuńczy na formę tortownicy 26 cm dać wszystkich składników więcej tak? nie znam się na przeliczaniu ml więc pewnie bd na oko :) a chce zrobić mamie niespodziankę i go upiec na jej imieniny :) pomocy
UsuńProszę podać maila, to przeliczę składniki. Wystarczy wszystkie pomnożyć przez 1,75.
UsuńWitam, zrobiłam 2 dni temu to ciasto i mam 3 spostrzeżenia:
OdpowiedzUsuń- żelatyny powinno być więcej, bo mi nie stężało ale
- dla ratowania sytuacji wrzuciłam je do zamrażalnika i wyszło ciasto lodowe:)
- zanim nałoży się ostatnią warstwę z kakao należy także wrzucić ciasto do lodówki na kilka godzin bo ja od razu nałożyłam i poszła w dół-efekt-brak widocznych warstw
-użyłam też serka homogenizowanego waniliowego i zmniejszyłam ilość cukru pudru, żeby nie było za słodkie.
Ale ogólnie smakowo bardzo dobre:)
Bardzo smacznie wygląda :)
OdpowiedzUsuńPiękne i apetyczne ciacho, super :)
OdpowiedzUsuńCalkiem przypadkiem wpadlem na ten przepis i juz mam wszystkie skladniki, ale moje pytanie ( wiem mamy 2019 rok teraz hahah)jade do siostry na swieta i wracamy wszyscy na drugi dzien swiat, mam pytanko czy jak zrobie sernik jutro wieczorem czyli 23, i bede go trzymal w lodowce do drugiego dnia swiat czy nic z nim sie nie stanie ? raczej nie bede mial mozliwosci zrobic tego sernika u siostry :(
OdpowiedzUsuńBez problemu można taki sernik przechowywać w lodówce przez kilka dni, najlepiej odseparowany od innych produktów, np. w plastikowym czy szklanym pojemniku.
Usuńjakiej wielkosci ma byc tortownica?
OdpowiedzUsuńSernik przygotowałam w tortownicy o średnicy 18 cm.
Usuń