Po przepisie na styropian przygotowany na bazie kwaśnej śmietany, postanowiłam wyprodukować inny sernik bez sera, tym razem z użyciem jogurtu greckiego. Sernik z jogurtem odróżnia od tego prawdziwego, poza oczywiście innym składnikiem głównym, a co za tym idzie, inną konsystencją ciasta, również to, że w składzie masy nie ma dodatkowego tłuszczu. Podobnie jak w serniku, znajdują się tam jajka, cukier, aromat (u mnie skórka pomarańczowa), a także coś, co zwiąże masę (w tym przypadku budyń w proszku).
Taki sernik bez sera jest ciekawą alternatywą dla prawdziwych serników; ciasto smakuje podobnie, choć konsystencja jest bardziej piankowa. Piecze się go tak jak sernik, najlepiej w niezbyt wysokiej temperaturze i w tzw. kąpieli wodnej, dzięki temu ciasto wyrasta równo, nie pęka i niewiele opada.
Mój sernik z jogurtu greckiego został upieczony w tortownicy o średnicy 18cm, jej wysokość wynosi około 6,5cm, jednak ja podniosłam jej brzeg o 2cm papierem, gdyż sernik podczas pieczenia w pewnym momencie dość mocno wyrasta i mógłby nie zmieścić się w formie.
Sernik z jogurtu greckiego
Składniki:
CIASTO KRUCHE
80g mąki pszennej
20g (2 łyżki) kakao
50g masła lub margaryny
50g cukru pudru
1 żółtko
MASA JOGURTOWA
500g jogurtu greckiego
1 opakowanie budyniu śmietankowego bez cukru
3 jajka
50g cukru pudru
1 łyżeczka skórki otartej z pomarańczy
szczypta soli
POLEWA
1 łyżka masła lub margaryny
1 łyżka cukru
sok wyciśnięty z 0,5 pomarańczy
0,5 łyżeczki żelatyny
1 łyżka jogurtu greckiego
Wykonanie:
CIASTO KRUCHE
- mąkę przesiać razem z kakao, dodać zimną margarynę, cukier i żółtko, posiekać i szybko zagnieść
- ciasto schłodzić przez 1 godzinę w lodówce
- schłodzone ciasto rozwałkować cienko, wylepić nim spód i boki tortownicy wyłożonej papierem do pieczenia, ciasto nakłuć widelcem i podpiec w 190-200 stopniach przez 15 minut
- podpieczone ciasto wyjąć i pozostawić do wystygnięcia
MASA JOGURTOWA
- składniki na masę powinny mieć temperaturę pokojową
- żółtka oddzielić od białek, zmiksować je lekko, dodać jogurt i proszek budyniowy oraz skórkę otartą z 1 pomarańczy, wszystko zmiksować do połączenia się składników
- białka ubić na sztywno ze szczyptą soli, pod koniec ubijania wsypać na dwie raty cukier, dalej ubijać, aż piana będzie sztywna i lśniąca
- gotową pianę przekładać stopniowo łyżką do masy jogurtowej, za każdym razem delikatnie mieszając do połączenia się składników
- gotową masę wylać na podpieczony spód ( u mnie masa zajęła prawie całą wysokość tortownicy), lekko wyrównać
- na dół piekarnika wstawić duże naczynie z gorącą wodą, para wodna ułatwi sernikowi równe wyrastanie oraz zapobiegnie pęknięciom (można pominąć)
- wstawić sernik i piec przez 60-80 minut w 160-170 stopniach
- po pierwszej godzinie można sprawdzić, jaki jest stan upieczenia sernika (konsystencja będzie bardziej galaretowata niż przy normalnym serniku, lecz zauważymy, czy masa na środku jest ścięta), jeśli nie jest jeszcze gotowy, należy pozostawić go na kolejne 10-20 minut w piekarniku
- czas podaję orientacyjny, gdyż dużo zależy od posiadanego przez Was piekarnika
- upieczony sernik pozostawić w wyłączonym piekarniku przy uchylonych drzwiczkach
- gdy sernik wystygnie, należy schłodzić go w lodówce, najlepiej przez całą noc
POLEWA
- margarynę i cukier przełożyć do rondelka i poczekać, aż się rozpuści, dodać sok pomarańczowy, wymieszać i chwilę podgrzewać, na koniec dodać żelatynę w proszku, wymieszać i zdjąć z ognia, dodać jogurt i dokładnie wymieszać do uzyskania jednolitej konsystencji, pozostawić do wystygnięcia
- stygnącą polewę najlepiej wstawić na jakiś czas do lodówki, monitorując stopień jej stężenia, gdy zacznie robić się lekko ciągnąca, wyłożyć ją na wierzch sernika i delikatnie rozsmarować, całość schłodzić w lodówce do zastygnięcia polewy
Sernik bardzo ładnie prezentuje się wizualnie dzięki kontrastowi między brązowym kolorem ciasta kruchego, a jasną barwą masy serowej. Kakaowe ciasto doskonale współgra z delikatnym smakiem sernika oraz z wyczuwalnym w masie i polewie aromatem pomarańczy. Masa serowa ma bardzo lekką i kremową konsystencję i nie jest mocno słodka, co powoduje, że po jednym kawałku chętnie sięgniemy po następny.
robiłam już kiedyś sernik z jogurtu i bardzo mi smakował... bardzo chętnie wypróbuję Twój przepis! :)
OdpowiedzUsuńCzy można zrobić z tego jogurtu "sernik" gotowany?
OdpowiedzUsuńDo sernika gotowanego daje się twaróg i to najlepiej zwarty w swojej konsystencji, jogurt będzie najlepszy w serniku pieczonym lub na zimno.
Usuńwygląda obłędnie, rewelacja:)
OdpowiedzUsuńDo tej pory serniki z jogurtu jadłam tylko w wersji na zimno, więc chętnie wypróbuję taka wersję :)
OdpowiedzUsuńAle bajecznie wygląda, zjadłabym kawałek.
OdpowiedzUsuńRobiłam i styropian i sernik z jogurtu. Bardzo odpowiada mi ich konsystencja. Twój wygląda bardzo apetycznie. Pozdrawiam :)
OdpowiedzUsuńWygląda wspaniale, taki wysoki i elegancki :) Idealny na nadchodzącą Wielkanoc :)
OdpowiedzUsuńPo prostu piękny! Choć u mnie od razu musiałabym podwoić składniki, bo mogłabym go nawet nie spróbować :)
OdpowiedzUsuńObawa jest uzasadniona, bo u nas nie wytrzymał nawet doby ;)
UsuńOj jutro si zabieram za niego;)
OdpowiedzUsuńCzy trzeba koniecznie kłaść naczynie z wodą ? i piec w z termoobiegiem czy bez ?
OdpowiedzUsuńMożna piec bez naczynia, parująca woda sprawia, że serniki pieką się równomierniej, ale nie jest to obowiązkowe. Ja piekę bez termoobiegu.
UsuńPysznie wygląda. Wyobrażam sobie jak musi smakować :))
OdpowiedzUsuńwygląda super, można wiedzieć jaki jest wymiar formy do ciasta?
OdpowiedzUsuńWysoka forma 18cm lub większa o standardowej wysokości, np. 21cm.
Usuńmi nie wyszedl :-(
OdpowiedzUsuńProszę napisać, co konkretnie nie wyszło, wtedy zastanowimy się, co mogło pójść nie tak.
UsuńOOO jacie! Ale on wygląda obłdnie! Kurcze uwielbiam serniki! Czy on tez smakuje jak ze serem?
OdpowiedzUsuńZapraszam:
arfashionstyle.blogspot.com
Jest delikatniejszy w smaku, ale równie pyszny jak te z prawdziwym twarogiem :)
UsuńMi również nie wyszedł. Po upieczeniu ciasto miało konsystencję "ciapy". Wcześniej robiłam taki sernik z innych przepisów i zawsze wychodził.
OdpowiedzUsuńBudyń powinien związać masę, więc może należało wydłużyć czas pieczenia. Jeżeli sernik przy sprawdzaniu stopnia upieczenia jest na środku ścięty, to nie powinien mieć ciapowatej konsystencji. Ja nie miałam z tym przepisem problemu i trudno mi powiedzieć, co mogło pójść nie tak.
Usuńa co jeśli podczas pieczenia ładnie wyrósł a następnie upadł?
UsuńSerniki, w których dodaje się ubitą pianę z białek, mają tendencję do opadania i taki ich urok. Jedynie serniki amerykańskie, w których do masy dodaje się całe jajka i bardzo krótko miesza, wyrastają równe jak stół. Takie lekkie opadnięcie nie wpływa na smak sernika.
UsuńDziękuję za przepis . Dzisiaj piekłam ten serniczek i jest bardzo, bardzo pyszny! Szybko znika i chyba nic nie zostanie na jutrzejszy dzień :(
UsuńCieszę się i pozdrawiam :)
Usuńzawsze dodaję 2 budynie zamiast 1 i mam zwarty sernik :D
UsuńMam pytanie co do spodu. Co jesli zrobi sie twardy i nie bede mogla go rozwalkowac? Dzis wieczorem przymierzalam sie do tego ciasta i tak sie stalo :( mam jeszcze pytanie jakiej konsystenci ma byc masa serowa. Z gory dziekuje za odpowiedz :) pozdrawiam.
OdpowiedzUsuńJeśli ciasto zbyt mocno stwardnieje w lodówce, wystarczy po wyjęciu odłożyć je na jakiś czas na blat kuchenny, w temperaturze pokojowej zmięknie. Można też zamiast rozwałkowywania, wylepić ciastem dno, pod wpływem ciepła dłoni ciasto również nieco zmięknie.
UsuńMasa przed upieczeniem jest rzadka, sernik w trakcie pieczenia może dość mocno wyrosnąć (najlepiej, żeby masa nie sięgała do wysokości formy), potem trochę opadnie. Po upieczeniu konsystencja sernika jest piankowa, może być lekko mazista.
A na jak dużą tortownicę jest to przepis?
OdpowiedzUsuńA na jak dużą tortownicę jest to przepis?
OdpowiedzUsuńPrzepis jest na wysoką formę 18cm lub normalną 20-21cm, na inną należy zwiększyć ilość składników.
UsuńMam forme 24 cm i chce zrobic sernik z podwojnej porcji. Czy postepowac tak samo jak w Pani przepisie? Wydluzyc czas pieczenia?
OdpowiedzUsuńWydaje mi się, że podwójna porcja może być nieco za duża, gdyż sernik sporo rośnie podczas pieczenia i choć potem nieco opada, może wykipieć, jeśli masy będzie za dużo (ja piekłam go w formie o średnicy 18cm, ale podwyższyłam jej brzeg papierem do pieczenia). Jeśli chodzi o czas pieczenia, przedział czasowy podany przeze mnie jest dość duży (60-80 minut), więc wystarczy po prostu obserwować sernik i jeśli po określonym czasie nie będzie ścięty, wydłużyć nieco ten czas.
UsuńAż ślinka leci :)
OdpowiedzUsuńhttp://dominikamorys.blogspot.com/
zamieniłam jogurt na mleko kokosowe:) wyszło super!
OdpowiedzUsuńCzy moze byc blacha prostokatna nie mam tortownicy a chce wyprubowac bo apetycznie wyglada ☺
OdpowiedzUsuńMoże być blacha prostokątna, należy tylko odpowiednio przeliczyć składniki.
UsuńCzy piana z 3 jaj czy 4 pilne
OdpowiedzUsuńW składnikach są 3 jajka i 1 żółtko do ciasta, czyli piana z trzech jajek.
UsuńTen komentarz został usunięty przez autora.
OdpowiedzUsuńu mnie to samo, też nie wyszedł, po 60 min był czarny i spalony u góry, może wina piekarnika, ale spróbuję zmniejszyć czas pieczenia, może wyjdzie
OdpowiedzUsuńszkoda że nie ma wersji bardziej zdrowego spodu, bo ten ani szczególnie zdrowy ani smaczny, wolę chyba standardowe
Czas pieczenia każdego ciasta czy sernika jest uzależniony od piekarnika, w którym jest pieczony. Jeśli inne serniki pieczesz krócej lub w innej temperaturze, to nie trzymaj się twardo tego, co jest podane w przepisie, tylko obserwuj wypiek, wtedy na pewno wyjdzie.
UsuńJeśli chodzi o spód, według mnie to klasyczne i standardowe ciasto do serników, możesz oczywiście zamienić margarynę na masło (to stary przepis, teraz do wszystkiego stosuję tylko masło). Możesz też wykonać jakiś inny, sprawdzony przez siebie i według ciebie zdrowy spód. Pozdrawiam.
Wlaśnie zrobiłam ten sernik, niestety mimo ze dalam wode przy pieczeniu to w momencie pieczenia bardzo nierownomiernie urosl,ale to mi nie bardzo przeszkadzalo,, teraz studzi sie i jest masakra, niski i pomarszczony. Mam nadzieje ze w smaku chodz bedzie dobry
OdpowiedzUsuńWlaśnie zrobiłam ten sernik, niestety mimo ze dalam wode przy pieczeniu to w momencie pieczenia bardzo nierownomiernie urosl,ale to mi nie bardzo przeszkadzalo,, teraz studzi sie i jest masakra, niski i pomarszczony. Mam nadzieje ze w smaku chodz bedzie dobry
OdpowiedzUsuńKażdy sernik przygotowywany z dodatkiem piany z białek, do tego jak w tym przypadku, z dość rzadką masą przed upieczeniem, będzie rósł i opadnie pod upieczeniu. To normalne. To, ile wyrośnie i opadnie, może być uzależnione od tego, jak bardzo została napowietrzona masa oraz jak piecze konkretny piekarnik. Dodatek pary wodnej można tu pominąć, najlepiej sprawdza się on przy sernikach krótko mieszanych z dodatkiem całych jajek.
UsuńBaaardzo mi się podoba!
OdpowiedzUsuńZrobiłam ten sernik. Wygląd oki, ale ktos chyba sobie jaja zrobil ....bo w smaku okropny. Za malo cukru i smakuje obrzydliwie..... Nie polecam. I ostrzegam innych bo szkoda czasu i składników.
OdpowiedzUsuńWidocznie użyłeś anonimie niedobrych składników, skoro sernik nie smakuje. Przepis jest sprawdzony, nie tylko przeze mnie i w kwestii smaku nie zgodzę się z tym, że jest niedobry. Smak to subiektywne odczucie i może lubisz przesłodzone wypieki, więc nic nie stoi na przeszkodzie, żeby przepisy pod tym względem zmieniać pod siebie.
UsuńSernik zrobiony jako placek imieninowy, goście byli zachwyceni :)
OdpowiedzUsuńA jak sprawdzić czy sernik gotowy? Wbić patyczek? Czy jak? Nie jestem ekspertem w pieczeniu a chciałabym go upiec i nie zmarnować składników
OdpowiedzUsuńKażdy sernik, który jest upieczony, jest ścięty na całej wierzchniej warstwie. Nie trzeba wbijać patyczka, wystarczy lekko dotknąć patyczkiem wierzchu; jeśli powierzchnia lekko się ugina, ale patyczek się nie zanurza, sernik jest upieczony.
UsuńSuper pomysł. Pyszny sernik w lekkiej wersji :)
OdpowiedzUsuń