Jak zrobić idealne pączki?

Jak zrobić idealne pączki? To pytanie nurtuje pewnie niejedną osobę, która nie ma doświadczeń ze smażeniem domowych pączków lub dopiero uczy się ich przygotowania. Postanowiłam zebrać w jednym miejscu najważniejsze rady dotyczące przyrządzania pączków - przygotowania ciasta, ich formowania i smażenia. Każdy z etapów jest równie ważny, jeśli chcemy uzyskać pyszne, dobrze wyrośnięte pączki.

Jak zrobić pyszne pączki

PODSTAWOWE SKŁADNIKI CIASTA NA PĄCZKI

Klasyczne pączki przygotowuje się z ciasta drożdżowego. Jest ono nieco delikatniejsze i ma luźniejszą konsystencję, niż ciasto drożdżowe na bułeczki czy inne drożdżowe wypieki.
W skład ciasta na pączki wchodzą następujące składniki:

MĄKA - Najlepsza do ciasta na pączki jest mąka pszenna (biała), typ 500-550 lub 650.

JAJKA - Najczęściej ciasto na pączki przygotowuje się na żółtkach, dzięki którym jest ono wyjątkowo delikatne, choć pączki z całych jajek są równie smaczne, a ciasto nieco bardziej stabilne. Żółtka/jajka należy utrzeć z cukrem na puszystą masę, dopiero wtedy dodać je do ciasta.

DROŻDŻE - Bez nich nie udadzą się żadne pączki; można użyć drożdży świeżych, z których najpierw należy sporządzić rozczyn, lub drożdży suszonych (instant). W starszych przepisach drożdże stanowią zazwyczaj 10% dodanej do ciasta mąki (na 500g mąki, 50g drożdży), dzięki takiej ich ilości ciasto bardzo mocno wyrasta, może mieć jednak mocno drożdżowy smak po usmażeniu, w moich przepisach staram się więc ograniczać ich ilość.

MLEKO lub WODA - To niezbędny dodatek, który obok jajek, "skleja" ciasto. Jeśli nie możecie spożywać mleka, możecie śmiało zastąpić je wodą, choć mleko zwiększy wartość odżywczą ciasta i wzbogaci jego smak.

CUKIER - Jest dodawany w niewielkiej ilości do ciasta na pączki, gdyż przyspiesza ich rumienienie się/przypalanie podczas smażenia. Dodatkami podbijającymi słodycz pączka powinno być nadzienie oraz dekoracja wierzchu w postaci lukru, polewy lub cukru pudru.

TŁUSZCZ - Sprawia, że ciasto drożdżowe jest bardziej elastyczne i dłużej zachowuje świeżość. Do ciasta na pączki dodaje się masło, które nadaje mu maślany smak.

DODATKI SMAKOWE - Nie są konieczne, choć ciasto na pączki można wzbogacić ekstraktem z wanilii, skórką startą z pomarańczy, itp.

ALKOHOL - Dodatek alkoholu - zazwyczaj jest to spirytus lub wódka - sprawia, że pączki podczas smażenia wchłaniają mniej tłuszczu, zazwyczaj dodaje się 1 łyżkę na 250g mąki.

Przepis na pyszne pączki znajdziecie tutaj.

Jak usmażyć pyszne puszyste pączki?

WYRABIANIE CIASTA

Jeśli już przygotujemy wszystkie składniki i rozpoczniemy przyrządzanie ciasta, warto poświęcić odpowiednią ilość czasu na jego wyrobienie. Im dłużej i staranniej wyrobimy ciasto, tym bardziej puszyste i wyrośnięte pączki otrzymamy. Optymalny czas wyrabiania ciasta drożdżowego na pączki to 20-25 minut przy ręcznym wyrabianiu lub 10-15 minut przy wyrabianiu za pomocą miksera.
Wyrobione ciasto powinno być dość luźne, gładkie, elastyczne, może lekko się kleić, ale powinno odstawać od miski.

WYRASTANIE CIASTA

Ciasto na pączki, jak większość ciast drożdżowych, powinno odpowiednio długo wyrastać. Ciasto po wyrobieniu należy pozostawić w misce i przykryć, najlepiej czystą ściereczką i folią spożywczą, zapobiegnie to wysychaniu ciasta podczas rośnięcia. Wyrastanie powinno odbywać się w ciepłym miejscu, bez przeciągów. Istotny jest nie czas wyrastania, a podwojenie przez ciasto objętości. Zazwyczaj trwa to 1-1,5 godz., wystarczy jednak, że miejsce, w którym wyrasta ciasto, jest bardziej lub mniej ciepłe, a czas ten ulegnie zmianie.

FORMOWANIE PĄCZKÓW

Ciasto po podwojeniu objętości należy jeszcze raz krótko wyrobić w celu odgazowania, podsypując niewielką ilością mąki, jeśli się klei. Pączki można formować na dwa sposoby:
- rozwałkować ciasto na placek grubości 1-1,5cm i wycinać krążki przy pomocy szklanki,
- uformować z ciasta wałek, podzielić go na takiej samej wielkości kawałki, z każdego uformować w dłoniach okrągły kształt.
Uformowane pączki należy ułożyć w odstępach od siebie na oprószonym mąką blacie, przykryć ściereczką i pozostawić do napuszenia. Pączki nie powinny wyrastać zbyt długo, bo przerośnięte nie urosną już podczas smażenia i nie uzyskają odpowiedniej puszystości i lekkości.
Pączków podczas formowania nie należy podsypywać zbyt dużą ilością mąki, gdyż jej nadmiar zmniejszy ich delikatność po usmażeniu i przyspieszy palenie się oleju podczas smażenia. Bezpiecznym rozwiązaniem jest natłuszczenie blatu i dłoni niewielką ilością oleju, co zapobiegnie klejeniu się ciasta.

Pączki jak zrobić w domu?

NADZIEWANIE PĄCZKÓW

Pączki można nadziewać przed smażeniem lub po, za pomocą rękawa cukierniczego ze specjalną końcówką do nadziewania.
Jeśli chcemy nadziewać pączki przed smażeniem, warto pamiętać, by nadzienie miało temperaturę pokojową lub było lekko podgrzane, unikniemy wtedy powstania w pączku zakalca. Należy skorzystać z wymienionego wyżej drugiego sposobu formowania pączków, tzn. kawałek ciasta rozpłaszczyć w dłoniach, na środek nałożyć nadzienie, skleić brzegi ciasta, tworząc sakiewkę i formując w dłoniach okrągły pączek. Ciasto na blacie ułożyć sklejeniem do spodu.
Minusem nadziewania pączków przed smażeniem jest ryzyko wypływania nadzienia podczas smażenia. Może się to zdarzyć, jeśli pączki nie były zbyt dobrze sklejone lub zbyt krótko wyrastały przed smażeniem. Pączki nadziewane przed smażeniem będą też nieco cięższe, więc nieco bardziej mogą chłonąć tłuszcz.
Plusem nadziewania surowego ciasta jest to, że możemy wykorzystać nadzienie nie do końca gładkie, np. z kawałkami owoców. Najlepiej jest jednak, aby nadzienie było zwarte, bo podczas smażenia utrzyma się w środku pączka.
Nadziewanie pączków po usmażeniu powinno odbywać się wtedy, kiedy są one jeszcze ciepłe, a ciasto w środku mięciutkie, co ułatwia wprowadzenie nadzienia do pączka. Nadzienie powinno być zupełnie gładkie, więc jeśli korzystamy z konfitury z kawałkami owoców, należy ją najpierw rozdrobnić. Końcówkę do nadziewania należy włożyć z boku, od spodu lub z wierzchu pączka, wyciskając do środka odpowiednią ilość nadzienia (najlepiej do oporu, aż nadzienie zacznie delikatnie wypływać).
Jeśli nie posiadacie specjalnej tylki do nadziewania, możecie skorzystać ze zwyczajnej dużej strzykawki (do kupienia w każdej aptece), którą należy wypełnić nadzieniem, a następnie jej koniec włożyć od spodu lub z wierzchu pączka i wycisnąć nadzienie do środka.


SMAŻENIE PĄCZKÓW

Do smażenia pączków najlepiej wykorzystać szeroki garnek lub dużą i głęboką patelnię. Tłuszczem odpowiednim do smażenia jest olej lub smalec, lub ich mieszanka. Tłuszczu powinno być w naczyniu na tyle dużo, by pączki podczas smażenia nie stykały się z dnem garnka.
Temperatura odpowiednia do smażenia pączków to około 175 stopni. Najlepiej jest sprawdzić ją przy pomocy termometru cukierniczego. Jeśli go nie mamy, wystarczy wrzucić do oleju skórkę chleba - przy odpowiedniej temperaturze skórka utrzymuje się na powierzchni, a wokół niej tworzą się bąbelki, nie rumieni się też zbyt szybko.
Jeśli tłuszcz będzie zbyt mocno rozgrzany, pączki zbyt szybko zrumienią się z wierzchu, a w środku pozostaną surowe, jeśli natomiast temperatura tłuszczu będzie zbyt niska, pączki nasiąkną tłuszczem, staną się cięższe i nie będą miały jasnej "obrączki".
Napuszone pączki otrzepujemy z mąki i wkładamy delikatnie do rozgrzanego tłuszczu, częścią, która leżała na blacie, do góry. Należy smażyć na raz tyle pączków, aby mogły swobodnie pływać i nie sklejały się, nie może być ich też zbyt mało, bo tłuszcz będzie się szybciej palił.
Dobrze wyrobione i wyrośnięte pączki są lekkie i powinny unosić się na powierzchni tłuszczu, nie zanurzając się w nim nawet w połowie. Dzięki temu na pączkach tworzy się charakterystyczna jasna "obrączka", która jest paskiem niezrumienionego ciasta.
Pączki smażymy po kilka minut z każdej strony, przekładając je na drugą stronę przy pomocy widelca.
Temperaturę tłuszczu należy regulować przez cały czas smażenia pączków, zwłaszcza, jeśli smażymy ich sporą ilość.
Usmażone pączki wyjmujemy łyżką cedzakową i układamy na grubej warstwie ręcznika papierowego, który wchłonie nadmiar tłuszczu.

Poradnik jak zrobić pączki

DEKOROWANIE PĄCZKÓW

Pączki można udekorować lukrem, polewą czekoladową lub inną, oprószyć cukrem pudrem lub obtoczyć w drobnym cukrze. Jeszcze ciepłe pączki lukrujemy lub obtaczamy w cukrze, natomiast polewą lub cukrem pudrem dekorujemy pączki po ostygnięciu.

Pączki hiszpańskie

Pączki hiszpańskie znane są też pod nazwą "gniazdka" lub "pączki wiedeńskie". Pod tymi określeniami kryją się krążki z ciasta parzonego, smażone, tak jak wszystkie karnawałowe smakołyki, w głębokim tłuszczu.
Do przygotowania gniazdek potrzeba kilku podstawowych składników, które zazwyczaj są w każdej kuchni: masła, jajek, mąki, soli i cukru. Nie obejdzie się niestety bez rękawa cukierniczego, najlepiej z dekoracyjną końcówką, dzięki której pączki będą ładnie "zakręcone" jak te z cukierni.
Pączki hiszpańskie przygotowuje się szybko, nie wymagają wyrastania, tak jak klasyczne pączki z ciasta drożdżowego. Na pewno potrzeba nieco wprawy w wyciskaniu odpowiedniego kształtu z rękawa cukierniczego, ale nie przejmujcie się, jeśli pierwsze pączki nie będą idealnie okrągłe.

Pączki hiszpańskie jak zrobić

Ciasto parzone na pączki hiszpańskie nie zawiera cukru, więc konieczne jest udekorowanie ich po usmażeniu lukrem lub cukrem pudrem (najczęściej jest to właśnie lukier). W składnikach nie znajdziecie też spulchniacza w postaci proszku do pieczenia czy sody oczyszczonej; gniazdka rosną tylko i wyłącznie na jajkach, a jeśli dokładnie zmiksujecie je z resztą ciasta, a potem usmażycie pączki w odpowiednio rozgrzanym oleju, będą wyjątkowo puszyste, wyrośnięte i nie nasiąkną olejem.
Z poniższego przepisu przygotujecie 20 gniazdek.

Pączki z ciasta parzonego - gniazdka

Pączki hiszpańskie

Składniki:

CIASTO PARZONE
250ml wody
180g mąki pszennej
4 jajka
80g masła
szczypta soli

LUKIER
200g cukru pudru
kilka łyżek gorącej wody

olej do smażenia

Jak zrobić pączki hiszpańskie w domu?

Wykonanie:

- w rondelku umieścić wodę, masło i szczyptę soli, składniki zagotować, zmniejszyć moc palnika
- mąkę przesiać do innego naczynia, jednym ruchem wsypać do gotującej się mieszanki, od razu energicznie wymieszać, aby nie utworzyły się grudki
- ucierać lub mieszać energicznie, aż ciasto będzie idealnie gładkie i będzie odstawać od garnka, zdjąć z palnika, ostudzić
- do ostudzonego ciasta wbijać pojedynczo jajka, za każdym razem dokładnie miksując, aż składniki się połączą

Pączki z ciasta parzonego

- w szerokim rondlu rozgrzać olej do temperatury około 175 stopni (temperaturę można sprawdzić termometrem cukierniczym lub wrzucając do oleju skórkę z chleba - jeśli utrzyma się na powierzchni, a wokół niej pojawią się bąbelki, olej jest odpowiednio rozgrzany)
- przygotować rękaw cukierniczy z odpowiednią końcówką - najlepiej w kształcie dużej gwiazdy oraz arkusz papieru do pieczenia 
- dla ułatwienia, aby wyciskane z rękawa pączki były mniej więcej tej samej wielkości, można wyznaczyć na papierze ołówkiem kwadraty o boku 9-10cm
- papier posmarować odrobiną oleju, na każdy narysowany kwadrat wyciskać okręgi z ciasta o średnicy nieco mniejszej, niż bok kwadratu

Jak uformować gniazdka z ciasta parzonego?

- papier z uformowanymi pączkami delikatnie pociąć na kwadraty według wcześniej narysowanej linii
- do rozgrzanego oleju wkładać pączki razem z papierem, pączkiem do dołu, papier po około 1 min. smażenia łatwo można zdjąć
- pączki smażyć z obu stron na złoty kolor (u mnie 2-3 min. z każdej strony), wyjmować łyżką cedzakową, układać na talerzu wyłożonym ręcznikiem papierowym (w celu odsączenia nadmiaru oleju)
- smażyć kolejną turę pączków, pamiętając, że temperatura w trakcie smażenia może się zmieniać, więc należy regulować moc palnika

Pączki wiedeńskie

- jeszcze ciepłe pączki udekorować lukrem: przesiany cukier puder rozetrzeć dokładnie z kilkoma łyżkami gorącej wody, lukrem smarować pączki przy pomocy pędzelka, odkładać na talerz do wyschnięcia
- pączki hiszpańskie smakują najlepiej w dniu smażenia

Pączki z kajmakiem

Pączki z kajmakiem to idealna propozycja na tłusty czwartek. Tradycyjne ciasto drożdżowe na pączki i pyszna masa kajmakowa (krówkowa) - czy może być pyszniejsze połączenie? :)
Pączki uformowałam w podłużny kształt, żeby odróżniały się od tych klasycznych. Można je nadziewać przed lub po usmażeniu, nakładając kajmak na całą długość pączka, jeśli robimy to przed smażeniem lub nadziewając go w dwóch miejscach (od spodu lub z boku) po usmażeniu, żeby pączek na całej długości miał w sobie nadzienie.
Pączki po usmażeniu obtoczyłam w drobnym cukrze wymieszanym z domowym cukrem waniliowym, który znacznie podbił smak całości. Możecie też udekorować je tradycyjnym lukrem lub oprószyć cukrem pudrem.
Z poniższego przepisu można przygotować 14-15 dużych pączków.

Pączki kajmakowe

Pączki z kajmakiem

Składniki:

400g mąki pszennej + do podsypywania
200ml wody lub mleka
30g drożdży świeżych
70g cukru
4 żółtka
40g masła
1 łyżka ekstraktu z wanilii
1 łyżka spirytusu lub wódki
200g masy kajmakowej (krówkowej)

100g drobnego cukru (u mnie wymieszany z domowym cukrem waniliowym) do obtoczenia usmażonych pączków
1,5-2l oleju do smażenia

pączki krówkowe

Wykonanie:

- składniki powinny być w temperaturze pokojowej
- masło roztopić, ostudzić
- drożdże rozkruszyć w miseczce, dodać 1/2 łyżki cukru, 2 łyżki mąki oraz około 50ml wody, wymieszać, pozostawić w ciepłym miejscu do wyrośnięcia rozczynu
- żółtka utrzeć z cukrem do uzyskania białej, puszystej masy
- mąkę przesiać, dodać wyrośnięty rozczyn, utarte z cukrem żółtka, resztę wody (lub mleka), ekstrakt z wanilii oraz wódkę, składniki wymieszać, wyrabiać przez kilka minut (można mikserem z hakiem do ciasta drożdżowego lub ręcznie), następnie stopniowo dodawać rozpuszczone masło, dalej wyrabiając
- ciasto należy wyrabiać w sumie 15-20 minut ręcznie lub 10-15 minut mikserem, ważne jest, aby do ciasta wtłoczyć jak najwięcej pęcherzyków powietrza

Pączki na tłusty czwartek

- wyrobione ciasto powinno być elastycznie i gładkie i choć może się nieco lepić, powinno odchodzić od dłoni
- ciasto przełożyć do miski, przykryć czystą ściereczką i folią (żeby nie wyschło), pozostawić w ciepłym miejscu do podwojenia objętości (zazwyczaj trwa to 1-1,5 godz.)
- wyrośnięte ciasto powtórnie krótko zagnieść, podsypując mąką, jeśli się klei, podzielić na 14-15 równych części
- każdą część rozpłaszczać na dłoni na kształt prostokąta, na środek nakładać pasek kajmaku (u mnie pełna łyżeczka na każdy pączek), zlepić brzegi ciasta, tworząc w dłoniach podłużny kształt pączka
- uformowane pączki odkładać na oprószony mąką blat, łączeniem do dołu, przykryć ściereczką i pozostawić na 20-30 minut do napuszenia
- pod koniec wyrastania pączków olej przelać do szerokiego rondla i rozpocząć jego podgrzewanie

Najlepsze pączki z masą kajmakową

- gotowy do smażenia pączków olej powinien mieć temperaturę około 175 stopni, można to sprawdzić termometrem cukierniczym lub wrzucić do oleju skórkę chleba - jeśli nie utonie, utrzyma się na powierzchni, a wokół niej pojawią się bąbelki, oznacza to, że temperatura jest odpowiednia
- pączki wkładać do oleju wyrośniętą częścią do spodu, pamiętając, że podczas smażenia mocno urosną, więc nie może ich być na raz za dużo
- smażyć z obu stron, po około 2 minuty z każdej, do zrumienienia
- usmażone pączki wyjąć łyżką cedzakową, układać na talerzu wyłożonym grubą warstwą ręczników papierowych (wchłoną nadmiar tłuszczu), jeszcze ciepłe obtoczyć w drobnym cukrze
- podczas smażenia pączków należy regulować moc palnika, gdyż temperatura oleju będzie się wahać - w za niskiej pączki nasiąkną tłuszczem, w zbyt wysokiej będą się palić, a w środku pozostaną surowe

Pączek

Krówkowe ciasto marchewkowe

Krówkowe ciasto marchewkowe to drugi na moim blogu wypiek (na klasyczne ciasto marchewkowe przepis znajdziecie tutaj) z dodatkiem startej marchwi. Ciasta z jej dodatkiem są wyjątkowo miękkie i wilgotne w środku, mają też piękny pomarańczowy kolor (o ile nie dodamy innych składników, np. cynamonu czy kakao, które go zmienią).

Ciasto marchewkowe bez miksera

Ciasto z poniższego przepisu idealnie oddaje wyżej opisane cechy ciast marchewkowych: jest mięciutkie, wilgotne i ma mocno pomarańczowe wnętrze. Upiekłam je jako niski placek, gdyż jest dość mocno słodkie i przyjemniej zjeść nieduży kwadrat, niż przesłodzić się wielkim kawałkiem. Z tego samego powodu nie dekorowałam niczym wierzchu poza lekkim oprószeniem cukrem pudrem. Jeśli lubicie bardzo słodkie ciasta lub chcecie, żeby Wasz wypiek wyglądał wyjątkowo, możecie udekorować wierzch ulubionym frostingiem lub masą krówkową i posypać posiekanymi drobno orzechami.
Ciasto upiekłam w szerokiej keksówce o wymiarach 28x15cm.

Ciasto marchewkowo-krówkowe

Krówkowe ciasto marchewkowe

Składniki:

120g mąki pszennej
100g krówek
80g (nieco więcej niż 1/2 szklanki) startej drobno marchewki
60g kwaśnej śmietany 18%
50ml oleju
50g cukru
1 jajko
1 łyżeczka ekstraktu z wanilii
1 łyżeczka sody oczyszczonej
2 łyżki mleka

Ciasto krówkowe

Wykonanie:

- składniki powinny być w temperaturze pokojowej
- marchewkę startą na drobnych oczkach tarki należy dość mocno odcisnąć w dłoni z nadmiaru soku
- formę wyłożyć papierem do pieczenia
- krówki i mleko umieścić w misce, rozpuścić w kąpieli wodnej (można zrobić to też w rondelku na małej mocy palnika), ostudzić
- jeśli krówki nie chcą się całkiem rozpuścić, można je rozdrobnić blenderem lub przetrzeć przez sitko

Ciasto marchewkowe o smaku krówkowym

- do przestudzonej, ale ciągle płynnej masy krówkowej dodać śmietanę, wymieszać
- w misce roztrzepać jajko z cukrem, dodać masę krówkową ze śmietaną, olej oraz ekstrakt z wanilii, wymieszać
- do mieszanki dodać odciśniętą marchewkę, krótko wymieszać
- mąkę wymieszać z sodą oczyszczoną, przesiać do składników mokrych, delikatnie i krótko wymieszać

Krówkowe ciasto z marchewką

- ciasto przełożyć do formy, rozprowadzić równo po jej dnie (warstwa ciasta nie będzie gruba)
- formę z ciastem wstawić do nagrzanego piekarnika, piec w 180 stopniach przez około 35 minut lub do tzw. suchego patyczka
- upieczone ciasto wyjąć z piekarnika, a po wstępnym przestudzeniu również z formy
- ostudzone oprószyć cukrem pudrem lub udekorować ulubionym frostingiem
- przechowywać w szczelnym pojemniku poza lodówką (chyba że frosting wymaga przechowywania w lodówce)

Pyszne ciasto marchewkowe

Ciasteczka misie z orzechami

Pomysł na ciasteczka misie z orzechami zaczerpnęłam ze zdjęcia, które zauroczyło wiele portali internetowych. Twórczynią tych słodkich ciasteczek jest Maa Tamagosan, jej przepis znajdziecie tutaj. Mój przepis nie jest oparty na oryginalnym, stworzyłam własną recepturę na miodowe misie, a jedynie (lub aż) pomysł na wygląd ciasteczek zaczerpnęłam od Maa.
Ciasteczka misie są proste w wykonaniu, wymagają jednak posiadania foremki w kształcie misia, lub chociaż w kształcie ludzika (zrobicie wtedy ludziki z orzechami).

Kruche misie trzymające orzechy

Podobne misie można wykonać z wielu receptur na kruche ciasteczka, istotne jest, aby ciasto nie zawierało lub zawierało w niewielkiej ilości środek spulchniający, który powoduje rośnięcie ciasta i mógłby zaburzyć kształt misiów podczas pieczenia.
Zachęcam Was do skorzystania z poniższego przepisu, gdyż miodowy smak misiów jest niepowtarzalny, a przepis wypróbowany, więc jeśli wykonacie poprawnie wszystkie czynności przygotowawcze, otrzymacie takie misie, jak na moich zdjęciach :)
Z przepisu wychodzi około 35-45 małych misiów (w zależności od ich grubości).

Ciasteczka misie z miodem i orzechami

Ciasteczka misie z orzechami

Składniki:

220g mąki pszennej
100g cukru pudru
80g masła
30g miodu (u mnie gryczany)
1 jajko
dowolne orzechy (tyle, ile wyjdzie ciasteczek)

Misie z orzechami

Wykonanie:

- składniki powinny być zimne
- mąkę przesiać, dodać cukier puder, posiekane na mniejsze kawałki zimne masło, miód (jeśli jest w postaci stałej, można go rozpuścić i przestudzić) oraz jajko
- składniki wymieszać, zagnieść gładkie, jednolite ciasto
- ciasto schłodzić w lodówce przez około 1 godzinę
- schłodzone ciasto podsypać lekko mąką (nie za dużo, bo łapki misia nie będą się chciały przykleić do orzechów), jeżeli się klei, lub rozwałkowywać między dwoma kawałkami folii spożywczej
- rozwałkować na grubość, w jakiej chcemy mieć ciasteczka (u mnie 3-5mm)
- foremką wykroić misie, ułożyć je w niewielkich odstępach od siebie na blasze wyłożonej papierem do pieczenia

Ciasteczka miodowe z orzechami

- wykałaczką zrobić w misiowych głowach dziurki - oczy i nos
- na środku każdego misia ułożyć orzech, łapki podnieść do góry i przycisnąć lekko do orzecha tak, by wyglądało, że miś trzyma orzech w łapkach
- uformowane ciasteczka schłodzić ponownie w lodówce (20-30 minut, w zależności od tego, jak bardzo ciasto zmiękło podczas formowania)
- piekarnik rozgrzać do temperatury 170-180 stopni, piec około 10-12 minut
- najlepiej sprawdzić, wyjmując jedno ciasteczko, czy już jest upieczone, gorące ciasteczka są lekko miękkie z wierzchu, ale po ostygnięciu twardnieją, by z kolei po dłuższym leżakowaniu w puszce lub w szczelnym pojemniku spożywczym ponownie skruszeć

Ciasteczka miodowe w kształcie misiów

Cynamonki, czyli ślimaczki cynamonowe (cinnamon rolls)

Cynamonki, cinnamon rolls, ślimaczki z cynamonem - każdy nieco inaczej nazywa ten rodzaj wypieku, ale be względu na nazewnictwo, drożdżowe bułeczki zawijane z cynamonem są pyszną przekąską, uwielbianą przez małych i dużych łasuchów.
Bułeczki cynamonowe to dla mnie "dyżurne" słodkości, które piekę zawsze wtedy, kiedy nie mam czasu lub ochoty na pracochłonne przygotowania, a mam ochotę na coś słodkiego. Cynamonki idealnie nadają się też do zamrożenia; wystarczy upieczone i ostudzone bułeczki włożyć do woreczka lub szczelnego pojemnika spożywczego, a zamrożone, tuż po wyjęciu z zamrażarki, podgrzać krótko w kuchence mikrofalowej lub w piekarniku.
Z poniższego przepisu przygotujecie 18-20 sztuk.

Bułeczki cynamonowe

Cynamonki, czyli cinnamon rolls (ślimaczki cynamonowe)

Składniki:

330g mąki pszennej
200ml wody lub mleka
10g drożdży świeżych
3 i 1/2 łyżki cukru
20g (2 łyżki roztopionego) masła
szczypta soli

NADZIENIE
1-2 łyżeczki cynamonu
3-4 łyżki domowego cukru z wanilią (lub zwykłego)
20g (2 łyżki roztopionego) masła

Ślimaczki cynamonowe

Wykonanie:

- składniki na ciasto powinny być w temperaturze pokojowej
- drożdże rozkruszyć, przełożyć do kubka, dodać 1/5 szklanki letniej wody (lub mleka), 1/2 łyżki cukru oraz 2 łyżki mąki pszennej, składniki wymieszać, pozostawić w ciepłym miejscu do wyrośnięcia rozczynu
- masło roztopić, ostudzić
- gdy rozczyn wyrośnie, rozpocząć przygotowywanie ciasta
- mąkę przesiać, dodać wyrośnięty rozczyn, pozostałą wodę (mleko), cukier, szczyptę soli oraz pozostałą mąkę, składniki wymieszać, zagnieść ciasto
- do ciasta dodać roztopione masło, ciasto wyrabiać przez kilka minut, aż będzie elastyczne i będzie odchodzić od dłoni (może się lekko lepić)

Cynamonki bułeczki zawijane z cynamonem

- ciasto przełożyć do miski, przykryć czystą ściereczką, pozostawić w ciepłym miejscu do wyrośnięcia - podwojenia objętości (zazwyczaj trwa to około 1 godz.)
- masło do nadzienia roztopić, ostudzić
- wyrośnięte ciasto krótko wyrobić, podsypując mąką, rozwałkować na placek o wymiarach około 36x52cm lub podzielić na dwie części, a każdą rozwałkować na placek o wymiarach około 36x26cm
- placek posmarować masłem, oprószyć cynamonem i posypać domowym cukrem waniliowym
- placek ciasno zwinąć, jeśli podsypywaliśmy mąkę pod ciasto, można przy zwijaniu strzepnąć ją za pomocą pędzelka, dzięki temu ciasto lepiej się sklei

Ślimaki cynamonowe

- gotowy rulon pokroić delikatnie ostrym nożem na 18-20 części
- każdą bułeczkę ułożyć w odstępach od siebie na blasze wyłożonej papierem do pieczenia, rozcięciem do góry
- bułeczki przykryć ściereczką, pozostawić na 20-30 minut w ciepłym miejscu do napuszenia
- piekarnik nagrzać do temperatury 170-180 stopni, wstawić wyrośnięte bułeczki, piec 20-25 minut do lekkiego zrumienienia
- upieczone bułeczki ostudzić, ostudzone przechowywać zafoliowane lub w szczelnym pojemniku spożywczym

Cinnamon rolls, czyli zawijane bułeczki cynamonowe