Szarlotka z budyniem

Odkąd prowadzę blog, rzadko zdarza mi się robić te same ciasta, staram się bowiem odnajdywać nowe smaki, połączenia i przepisy. Szarlotka, zwana też jabłecznikiem, to ciasto, które kiedyś gościło często w mojej kuchni, gdyż bardzo lubię połączenie startych lub pokrojonych w plasterki jabłek z cynamonem i ciastem kruchym. Przypomniałam sobie ostatnio o takim przepisie, klasycznym przekładańcu z ciasta kruchego i jabłek, wzbogaconym jednak o dodatkowy składnik - budyń.
Szarlotka z budyniem to ciasto, które zaproponować można wielbicielom tego ostatniego, ale i smakosze jabłek będą zadowoleni, bo jest ich w cieście sporo. Ciasto kruche urozmaiciłam ukochanym przeze mnie cynamonem, jeśli za nim nie przepadacie - możecie pominąć ten składnik przy przygotowaniach. Przepis jest do wykorzystania w formie o wymiarach 24x24cm lub niewiele mniejszej/większej. Polecam również przepis na jabłecznik z dużą ilością jabłek.

cynamonowa szarlotka z budyniem


Szarlotka z budyniem

Składniki:

CIASTO

350g mąki pszennej
150g masła
70g cukru pudru
2 żółtka
2 łyżki cynamonu

MASA JABŁKOWA
500g startych jabłek
2 łyżki cukru pudru
1-2 łyżki mąki ziemniaczanej

MASA BUDYNIOWA
2 opakowania budyniu śmietankowego lub waniliowego
750ml mleka


jabłecznik z budyniem

Wykonanie:

- mąkę przesiać, dodać cukier i cynamon, składniki pomieszać razem
- zimne masło posiekać z powyższymi składnikami, dodać żółtka i szybko zagnieść ciasto
- gotowe ciasto kruche podzielić na dwie części, obie schłodzić 30 minut w lodówce
- jedną część ciasta wyłożyć na spód formy przykryty papierem do pieczenia, nakłuć widelcem i podpiec przez 10 minut w 200 stopniach
- jeżeli używamy jabłek ze słoika, wystarczy przełożyć je do miski i wymieszać z cukrem i mąką ziemniaczaną - całe jabłka należy zetrzeć na tarce i podsmażyć na małym ogniu w celu odparowania soku
- masę jabłkową przełożyć na przestudzone ciasto, wyrównać


- z mleka odlać 250ml, wymieszać z budyniami, resztę zagotować (jeśli używamy budyniu bez cukru, należy dodać do gotowanego mleka tyle cukru, ile wymaga opakowanie)
- ugotować budyń, gorący wylać na rozsmarowaną na cieście masę jabłkową, wyrównać łyżką
- drugą część ciasta podsypując mąką rozwałkować na placek trochę większy niż forma i wyłożyć na warstwę budyniową, przyklejając ciasto do brzegów formy tak, by budyń znalazł się pod spodem i nie wypłynął podczas pieczenia
- ciasto delikatnie nakłuć widelcem, piec w 190-200 stopniach przez 50-60 minut
- po upieczeniu ciasto przestudzić i posypać cukrem pudrem

kruchy jabłecznik z budyniem

Szarlotka z budyniem dzięki różnorodności mas bardzo ładnie prezentuje się na talerzu - jasna warstwa budyniowa wyraźnie odznacza się od masy jabłkowej i cynamonowego ciasta. Ciasto najlepiej przechowywać w chłodnym miejscu lub w lodówce, gdyż zawarty w nim budyń jest składnikiem, który nie lubi ciepła.


Ciasta przekładańce

19 komentarzy:

  1. jakie wymiary blachy?

    OdpowiedzUsuń
  2. Wymiary podałam nad pierwszym zdjęciem w poście: 24x24cm.

    OdpowiedzUsuń
  3. ooo, robię szarlotkę z budyniem i uwielbiam jej smak, ale moja niestety nie wygląda tak fajnie :) muszę wykorzystać Twój sposób :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Berniko, Twoja szarlotka wygląda rewelacyjnie! mogłabym takie ciacho jeść na śniadanie, obiad i kolacje i jeszcze pomiędzy :)))
    Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Pięknie się prezentuje. Bardzo smacznie.
    Z budyniem na pewno smakuje bosko.
    Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
  6. bardzo ciekawa szarlotka, takiej jeszcze nie piekłam:)

    OdpowiedzUsuń
  7. można użyc jakbłek w sloiku?

    OdpowiedzUsuń
  8. moja niestety nie wyszła taka ładna

    OdpowiedzUsuń
  9. nie wiem co zrobiłam źle wszystko robiłam jak w przepisie a wyszedł mi taki jakiś do kitu niby w smaku dobry ale wygląd :-)
    Może następnym razem wyjdzie mi lepsza

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Najważniejsze, że smakuje :-) A co wyszło nie tak, jeśli chodzi o wygląd?

      Usuń
  10. Jeśli chodzi o masę jabłkową w przepisie jest cukier puder i mąka ziemniaczana a w sposobie wykonania nie ma tych składników. Jak ma byc? Dodajemy czy nie?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Proszę przeczytać uważnie, oto cytat ze sposobu wykonania szarlotki: "jeżeli używamy jabłek ze słoika, wystarczy przełożyć je do miski i wymieszać z cukrem i mąką ziemniaczaną - całe jabłka należy zetrzeć na tarce i podsmażyć na małym ogniu w celu odparowania soku". Dodam, że do tych podsmażonych jabłek po ostudzeniu również należy dodać mąkę i cukier, jak do tych ze słoika.

      Usuń
  11. Smakuje, tak jak wygląda - nieziemsko!

    OdpowiedzUsuń
  12. a całą blachę razem z bokami wyłożyć papierem do pieczenia czy tylko spód? Ten budyń i jabłka nie spalą się przy bokach podczas pieczenia?

    OdpowiedzUsuń
  13. Mi coś ciasto nie wyszło za bardzo

    OdpowiedzUsuń
  14. Hej! Dziekuje za fajny przepis.
    W Twoim przepisie jest 750 ml mleka a ja "niechcacy" (czyli według opakowania budyniu, Winiary) dałam 1 litr do dwóch opakowań...A przecież WIEM że mnie mleko trzeba bylo dac aby budyń miał gęściejszą konsystencję do ciasta!
    Ciasto jest upieczone...i "wygląda" na to że wszystko w porządku ale boje sie ze jak przekroje to budyn sie rozplynie...
    Masz jakies doswiadczenie z tym?
    Moze bedzie OK? :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Trudno powiedzieć, bo wiele zależy od rodzaju (firmy) budyniu. Jeśli obawiasz się, że budyń np. będzie wyciekał, może najpierw schłodź szarlotkę w lodówce, a dopiero potem poporcjuj? Życzę powodzenia i smacznego :)

      Usuń

Jeśli masz pytania odnośnie przepisu, zadaj je w komentarzu,
a jeśli skorzystałaś/eś z przepisu, podziel się swoją opinią :)
Ze względu na dużą ilość spamu, komentarze są moderowane, tak więc mogą pojawiać się na stronie z opóźnieniem.